Ahşap Tabela Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Ahşap tabelalar, isminde de anlaşılacağı gibi temel üretim maddesi ahşaptan yapılmış tabelalardır. Gerektiğinde iç veya dış mekânlara uygun olarak da üretilen bu tabelalar klasik yapıları ile farklı ve dikkat çekici tabelalardır.

Genellikle butik cafe ve restoranların kullandığı ahşap tabelalar sanat merkezlerinden otantik ve klasik mekanlara kadar tercih edilmektedir. Ahşap tabelalar üzerinde farklı materyaller ile de bir arada tasarımı yapılmaktadır. Ahşap ve metalin bir arada kullanılabilindiği gibi gerektiğinde ışıklandırma düzeneği ile farklı bir atmosfer de elde edilebilinir.

Ahşap tabela tasarımında lazer yakma yanı sıra CNC ile oyma şeklinde de teknikler kullanılmaktadır. Gürgenden huş ağacına, tikten cevize veya kestane ağacına kadar çeşitli ağaç türleri kullanılmaktadır.

Ahşap Tabelada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ahşap tabelaların uzun ömürlü ve sağlam olması için en fazla dikkat edilmesi gereken nokta koruyucu verniğin doğru şekilde sürülmesidir. Kaliteli bir koruma ile çok uzun ömürlü ve dayanıklı bir ahşap tabela elde edersiniz.

Ahşap tabelaların doğal görünümü için ağacın doğal yapısına dikkat edilerek tasarımının yapılması önemlidir. Bunun yanı sıra tasarımda üzerinde kullanılacak malzemeden reklamı gösterecek yöntemin seçimi de çok önemlidir. Bu açıdan kaliteli ve görsel bir ahşap tabela için iyi bir tasarım şarttır diyebiliriz.