Arazi Tabelası Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Arazi tabelaları şehir içerisinde yer alan büyük bilboardların geniş arazilerde kullanılan şekline verilen genel isimdir. Arazi tabelaları çok büyük arazilerde şirket ve kurumların ürün, mal ve hizmetlerinin reklamlarını tanıtmak ve bilgi vermek amaçlı kullanılan tabelalardır.

Bu tarz tabelalarda seçilen yere reklamın ölçülerine göre iskelet yapılarak monte edilmekte ve sonrasında üzerine reklam yapıştırılmaktadır. Arazi tabelaları ışıklı veya ışıksız olabildiği gibi farklı materyallerden de imal edilebilir. Gerektiğinde daha ilgi çekici olması için üç boyutlu veya üzerine kutu harf tabela çeşitlerinden de kullanılır. Arazi tabelalarının büyüklüğü ve dikkat çekiciliği sebebi ile firmalara önemli reklam imkânı sunmaktadır.

Arazi Tabelasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Arazi tabelalarında tabelanın konumlanacağı yerin seçimi çok önemlidir. Bu tarz tabelalar genellikle otoban kenarlarına veya karayollarına şehir girişlerine konumlandırılmaktadır. Reklamın içeriğine bağlı olarak konumun seçilmesi gereklidir.

Arazi tabelalar dış mekân reklam araçları olduğundan sürekli sert hava koşullarına maruz kalırlar. Bu sebeple iskeletinden montajına kadar çok sağlam şekilde yapılması ve uygun materyal seçilmesi gereklidir.

Arazi tabelalarında reklam iskeletin üzerine yapıştırıldığından dış koşullara dayanması için reklam materyalinin üretimi ve montajı da kaliteli ve düzgün olmalıdır. Zorlu şartlarda hasar gören bir reklam firmaların markasına zarar verebilir.

Arazi tabelaları büyük ölçekli reklam araçları olması sebebi ile tasarımının farklılığı  bu tabelayı o kadar dikkat çekici hale getirir. Işıklandırmasından farklı tabela çeşitleri ile bir arada kullanımının kalitesi arazi tip tabelayı istenilen şekilde dikkat çekici hale kolayca getirebilir.