Hastane Tabelası Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Hastane tabelaları hastanelerin kurumsallık ve profesyonelliğini gösteren en büyük reklam araçlarıdır. Üzerinde hastanenin imsi ve logosunun yer aldığı hastanenin kurumsal renklerinde yapılan tabelalardır.

Hastane tabelası tasarımlarında görsel açıdan fark edilir font ve malzemeler kullanılır. Farklı veya değişik tasarımlar bu tabelalar için uygun değildir. Özel hastaneler kendi kurumsal kimliklerine uygun çeşit bir tabela yaptırabilirken kamu hastane tabelaları için yönetmelik olup burada teknik şartları belirtilmiştir.

Hastane tabelası için kompozit oyma tabelalar, pleksi kutu harf tabelaları, alüminyum tabela, ışıklı pleksi tabelalar, çatı ve yönlendirme tabelaları kullanılmaktadır. Hastanenin hem içinde hem de dışında farklı tür tabela çeşitleri yer alabilir. Özellikle hastane ana girişlerinde totem ya da pilon tabelalar kullanılmaktadır.

Hastane Tabelasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kamu hastaneleri için olan tabelalarda teknik şartnameler belirlendiği için bu şartlara uyulması önemlidir. Kontrol ve denetlemelerde uygun olmayan tabelalar konusunda maddi yükümlülükler ya da yeniden yapılması gibi ekstra maliyetler çıkabilir.

Hastane tabelalarının kaliteli olması hastanenin kurumsallığı ve profesyonelliği açısından önemlidir. Rengi solmuş, ışıklandırması kötü veya yıkık bir tabela hastaneye karşı olan güveni kolayca sarsabilir. Bu açıdan kaliteli malzemeden imal edilmesi ve monte edilmesi gerekir.